AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

Wybudowaliśmy czatownię ornitologiczną

Wybudowaliśmy czatownię ornitologiczną

Czatownię wybudowano w ramach projektu "OCHRONA RYBOŁOWA PANDION HALIAETUS NA WYBRANYCH OBSZARACH SPA NATURA 2000 W POLSCE", Nr LIFE15 NAT PL000819, LIFEPandionPL

Nadleśnictwo Tuczno jest jednym z uczestników projektu ochrony rybołowów, w ramach którego nad jeziorem Bytyń Wielki wybudowana została czatownia ornitologiczna, zakupiono tablice informacyjne o projekcie oraz zamontowano platformę dla rybołowów.

Czatownia ornitologiczna. Fot. P. Woroniewicz

Głównym celem realizowanego projektu jest zatrzymanie spadku oraz uzyskanie wzrostu liczebności rybołowa na terenie Polski. Rybołów objęty jest ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Obecnie w Polsce zinwentaryzowanych jest 28 par tego gatunku. Rybołów jest jednym z najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce. Występują na Mazurach, pograniczu Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzy Zachodnim.

Rybołów w locie. Fot. C. Korkosz

Rybołów zakłada gniazda na słupach linii wysokiego napięcia oraz pojedynczych, wyeksponowanych drzewach. Jednym z najważniejszych elementów terytorium tego drapieżnika są czyste i stosunkowo płytkie zbiorniki wodne, na których poluje na ryby będące jego podstawowym pożywieniem. Rybołów ważny do 2 kg, długość ciała waha się od 55 do 70 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi od 145 do 185 cm.

Polujący rybołów. Fot. C. Korkosz

W Polsce od wielu lat odnotowuje się drastyczny spadek liczebności rybołowa, dlatego leśnicy i ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów rozpoczęli projekt Ochrona rybołowa Pandion Haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce. Projekt współfinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu LIFE, NFOŚiGW, PGL Lasy Państwowe i Komitetu Ochrony Orłów.

Gniazdo rybołowa. Fot. M. Zygmunt