O nadleśnictwie

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 56 lat, a przeciętna zasobność wynosi 284 m3/ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Ochrona przyrody

Ochrona gatunkowa obejmuje okazy gatunków oraz siedliska i ostoje roślin, zwierząt i grzybów.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Praca zdalna i sprzedaż detaliczna drewna - komunikat

Praca zdalna i sprzedaż detaliczna drewna - komunikat

Nadleśnictwo Tuczno informuje, że z powodu wzrostu zagrożenia epidemiologicznego wprowadza następujące zmiany:

Praca zdalna

W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 w biurze Nadleśnictwa Tuczno, do odwołania, został wprowadzony system pracy zdalnej.

 

Sprzedaż detaliczna drewna

Przed przystąpieniem do wykonania przelewu prosi się o kontakt z Działem Finansowo-Księgowym w celu weryfikacji, czy osoby uprawnione do wystawienia faktury za zakupione drewno znajdują się w siedzibie Nadleśnictwa - tel.: 67 259 31 54, 67 259 37 99.

Przelewy można wykonywać od poniedziałku do czwartku na konto bankowe Nadleśnictwa Tuczno: PKO BP S.A. O/Wałcz 58 1020 2847 0000 1102 0039 0948.
W treści przelewu należy zamieścić dane do faktury:
- imię i nazwisko nabywcy,
- adres,
- nazwę leśnictwa, z którego pochodzi drewno.

Po potwierdzeniu dokonania wpłaty zostanie wystawiona faktura, którą będzie można odebrać w siedzibie leśnictwa, po wcześniejszym uzgodnieniu z właściwym leśniczym.