Asset Publisher
Turystyka i rekreacja
Szczególne walory krajobrazowe i przyrodnicze środowiska naturalnego na terenie, którego położone jest Nadleśnictwo Tuczno, jego bogactwo flory i fauny, cenne zabytki architektury i przyrody, liczne jeziora, pola biwakowe oraz plaże sprzyjają rozwojowi turystyki.
Liczne jeziora, porozrzucane po terenie Nadleśnictwa Tuczno, są atrakcyjne dla wędkarzy i miłośników rekreacyjnego pływania.
Najatrakcyjniejsze trasy turystyczne przebiegające przez tereny leśne Nadleśnictwa Tuczno zostały oznakowane i udostępnione jako szlaki turystyczne piesze, rowerowe. W lasach nadleśnictwa istnieje 10 wydzielonych miejsc postoju pojazdów i miejsca aktywnego udostępniania lasu. Edukacyjna oferta Nadleśnictwa przeznaczona jest dla grup zorganizowanych jak i dla osób indywidualnych samodzielnie poruszających się po „Kąciku edukacyjnym” i ścieżkach leśnych. Nadleśnictwo Tuczno to jednostka otwarta na upowszechnianie wiedzy przyrodniczo-leśnej, jest również organizatorem różnych akcji i spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą.
Do atrakcji turystycznych regionu należą: zamek Wedlów Tuczyńskich (XIV w.), zabytkowe kościoły (w Tucznie – XVI w., Marcinkowicach – XVII w., Lubieszy – XIV w.), młyn wodny (XVIII w.), zabytkowe kapliczki porozrzucane na terenie Gminy Tuczno, grupa warowna „Góra Wisielcza” wchodząca w skład umocnień Wału Pomorskiego będąca jednym z największych zimowisk nietoperzy w Polsce. Odcinek drogi na trasie Wałcz–Rutwica zwany Czarodziejską górką, gdzie rzeczy, które normalnie powinny staczać się w dół, tutaj toczą się pod górę. Tereny leśne Nadleśnictwa Tuczno są wykorzystywane przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW), gdzie prowadzone są badania oraz jako powierzchnie badawcze Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UP) z głównym ukierunkowaniem na meteorologiczną stację badawczą wieża - laboratorium do monitorowania wielkości pochłaniania CO2 w ekosystemach leśnych pod kierownictwem prof. Janusza Olejnika.